Domača lekarna: Stebelna zelena
Bistri sok iz zelene obnovi centralni živčni sistem in odstrani iz telesa stare strupe, ki so v jetra zašla z zdravili.
Vsestranska zelena sodi med najbolj zdravo zelenjavo, ki raste na slovenskih vrtovih. Z gojenjem smo razvili gomoljno, listno in stebelno. Listnata zelena se največkrat uporablja kot začimba, gomoljna je odlična kot kuhana ali presna, v naravnem zdravilstvu pa je vse bolj priljubljena stebelna zelena.
Stebelna zelena pomaga pri reševanju različnih kroničnih bolezni, pravi Anthony William, avtor knjižne uspešnice Medical Medium, ki se je uvrstila na prvo mesto seznama uspešnic New York Timesa. Na svojem izjemno priljubljenem blogu o zdravi prehrani je zapisal: "Videl sem na tisoče ljudi, ki so odpravili svoja kronična in nepojasnjena bolezenska stanja s pitjem pol litra svežega soka iz stebelne zelene zjutraj na tešče". Pred leti je tako začel ljudi ozaveščati, da pitje soka iz stebelne zelene uvrstijo v svojo jutranjo rutino.
Uživajte čisti sok iz zelene, brez dodajanja druge zelenjave ali sadja
William svetuje, da si sok pripravite zgolj iz stebelne zelene, ker s tem lahko dosežete najboljši očiščevalni učinek na telo. "Čeprav je dobro uživati zelenjavne sokove in si pripraviti zeleni sok iz špinače, kodrolistnatega ohrovta, peteršilja, koriandra ali jabolk, svetujem, da jih uživate ob drugem času kot sok iz stebelne zelene". Kot pojasnjuje, imajo mešani sokovi drugačen učinek na telo. Poudarja, da bo telo čez dan lažje prebavilo hrano, če bomo v začetku dneva na tešče spili sveže stisnjeni sok iz stebelne zelene.
1 šop sveže stebelne zelene
Priprava:
Operite zeleno in jo stisnite v sokovniku. Za najboljši rezutat je priporočljivo sok popiti takoj.
Če nimate sokovnika, lahko zeleno pripravite v mešalniku kot smoothie. Precedite in popijte.
Sok je dobro precediti do bistrega
Sok je pomembno precediti, zato ker s tem odstranimo iz tekočine vlakna, kar je pomembno za dosego močnih zdravilnih učinkovih za zdravljenje kroničnih bolezni. Čeprav je tudi trdo uživanje sveže stebelne zelene koristno in ga William priporoča kot del prehrane, pojasnjuje, da samo z odstranitvijo vlaken iz soka telo lahko lahko prejme dovolj koncentriranih snovi iz zelene, ki imajo naslednje učinkovine:
- hitro obnovi solno kislino, da lahko želodec razgradi beljakovine. Če se te ne razgradijo pravilno, povzročijo gnitje v črevesju. Močna solna kislina je pomembna za uničevanje patogenih bakterij, ki vstopajo v naša usta.
- Zeleni sok poveča in okrepi žolč. Močna žolča je pomembna za razgradnjo maščob in za ubijanje patogenov, ki so vstopile v naše telo. Uživanje zeleno z njenimi vlakninami preprečuje, da bi se v telesu obnovilo dovolj kisline, ki antiseptično deluje na patogene.
- Bistri sok iz zelene obnovi centralni živčni sistem in odstrani iz telesa stare strupe, ki so v jetra zašla z zdravili.
Domača lekarna: Vse to so zdravilni čudeži velikega trpotca
Veliki trpotec (Plantago major L.) je član družine trpotčevk. Domača imena zanj so celnik, mačica, makovec, potnjak, pripotec, širokolistni trpotec, škrepotec, trponik, žilnjek, žilnik ...
Veliki trpotec je trajna zelika s širokimi, jajčastimi listi v pritlični rozeti. Listi so celorobi in so pogosto sedmerožilnati. Cvetno steblo je pokončno in okroglo, cvetni klas je na vrhu stebla in je valjast. Rastlina cveti od maja do septembra. Raste tudi na slabših travnikih, ob stezah, puščah in poteh. Razširjen je po vsej Sloveniji.
Pomaga pri gnojnih ranah, slabo celečih ranah, odrgninah, podkožnih vnetjih, pri čiru na želodcu in dvanajsterniku, vnetju želodčne sluznice, pri zdravljenju kurjega očesa. Blaži posledice pikov žuželk (zlasti os in čebel), vnetja očes. Zdravilen je pri golenskih razjedah in raku na ustnicah. Obloga iz listov blagodejno deluje na utrujene noge, jih hladi in pomirja pekoč občutek v nogah. priporočajo ga pri težavah s hemoroidi, belim tokom in pri driski ter slabostih mehurja.
Seme pomaga predvsem kot preventiva pri preprečevanju nastanka ledvičnih kamnov ter peska n kamna v mehurju; primerno je tudi za zaustavljanje drisk.
Učinkovine: sluzi, organske kisline, čreslovine, citronska kislina, provitamin A, vitamin C, vitamin K, kalij, maščobno olje, holin.
Uporabnost: mladi listi za čaj, juhe, prikuhe, sok.
Čas nabiranja: liste nabiramo od aprila do septembra, seme pa avgusta in septembra.
Na jedilno žlico nasujemo semena velikega trpotca, rahlo prelijemo z mlačno vodo, pustimo stati 10 minut. Nato trikrat na dan pojemo na tak način pripravljena semena velikega trpotca, dokler ne zaustavimo driske.
ČAJ PRI ODRGNINAH
Osem čajnih žličk drobno zrezanih listov velikega trpotca prelijemo z litrom vrele vode, pokrijemo in počakamo 15 minut. Zunanje poparek uporabimo kot obkladek pri poškodbah (udarcih zmečkaninah), pri vnetju kit ali krču mišic.
ČAJ IZ ŠIROKOLISTNEGA TRPOTCA
Eno do dve čajni žlički suhih trpotčevih listov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut in odcedimo. Čaj pijemo dvakrat na dan, zjutraj in zvečer, pri vnetju želodčne sluznice.
PRI OTEKLINAH, CELJENJU RAN, OPEKLINAH
Sveže liste velikega trpotca umijemo, posušimo in natolčemo. Tako dobljene natolčene liste položimo na oteklino ali krvavečo rano, povijemo s povojem ali trikotno ruto. Pri oteklinah menjamo obkladek do štirikrat dnevno, dokler bolečine ne ponehajo. Pri težko celečih ranah zamenjamo oblogo dvakrat na dan, zjutraj in zvečer. Na boleče mesto pri opeklinah previdno polagamo ohlajene, sveže potolčene liste velikega trpotca. S tem, da opekline pri prvi pomoči najprej ohladimo s hladno tekočo vodo.
PRIKUHA IZ VELIKEGA (ŠIROKOLISTNEGA) TRPOTCA
Potrebujemo 1/2 kg mladih listov velikega trpotca, 1 jedilno žlico masti ali sončničnega olja, eno in pol žlice jedilne žlice moke, sol, poper, mleko, 3 zrna česna.
Mlade liste velikega trpotca dobro operemo, odcedimo in kuhamo v slanem kropu približno 5 minut. Odcejeno prelijemo s hladno vodo. V vročo mast zamešamo moko, jo prepražimo, da lepo zarumeni, zalijemo z enakima deloma vode in mleka. Dodamo sol, poper in gosto pokuhamo. Na koncu dodamo prekuhane in drobno narezane trpotčeve liste ter drobno narezan česen; kuhamo še 5 minut.
TRPOTČEVA JUHA
Potrebujemo 3 žlice belega olja, 1 čebulo, 3 skodelice drobno narezanih mladih listov širokolistnega trpotca, 2 krompirja, sol, poper in strt česen. Sesekljano čebulo prepražimo na olju. Ko čebula porumeni, dodamo na kocke narezan krompir in na drobno narezan trpotec, vse skupaj prelijemo z vodo. Kuhamo tako dolgo, da je krompir mehek. Juho posolimo, dodamo poper po okusu in strt česen.
TRPOTČEVI POLPETI
Potrebujemo 80 dag na drobno narezanih mladih listov velikega trpotca, 10 dag masla, 2 jajci, 8 dag sira, 2 dl mleka, olje za pečenje, 4 žlice moke, 2 žlici belih drobtin, sol, poper. Drobno narezane liste prekuhamo v slanem kropu. Iz polovice masla in moke pripravimo prežganje, ki ga razmešamo z mlekom in pustimo, da se ukuha v gosto omako. Odstavimo, primešamo sesekljane trpotčeve liste, nariban sir, jajce, sol in poper. Vse sestavine dobro premešamo. Iz mase oblikujemo polpete, ki jih povaljamo v moki, jajcu in nazadnje še v drobtinicah. Polpete na obeh straneh prepečemo v vročem olju.
MEŠANA SOLATA
Potrebujemo 10 dag mladih listov velikega (širokolistnega trpotca), 10 dag regratovih listov, 10 dag listov vodne kreše, 5 dag cvetov male marjetice, 5 dag mladih listov jagodnjaka, 4 kuhane krompirje, 4 trdo kuhana jajca, 5 žlic oljčnega olja, sol, kis, 2 stroka česna ali 2 šopa čemaževih listov. Liste omenjenih rastlin dobro operemo in odcedimo. Na drobno jih narežemo. Krompir skuhamo in pretlačimo. Še vročega umešamo v zelenjavo. Dodamo olje, strt česen ali na drobno narezane čemaževe liste ter sol. Vse skupaj dobro premešamo. Na koncu na solato naribamo trdo kuhana jajca.
NADEV ZA OMLETE
Potrebujemo 2 skodelici mladih listov velikega trpotca, 3 jedilne žlice skute, 1 žlico kisle smetane, nekaj kapljic limone, sol in poper po okusu. Mlade liste velikega trpotca kuhamo v slani vodi, ko se zmehčajo, jih odcedimo, sesekljamo, dodamo skuto, kislo smetano, sol in poper in nekaj kapljic limone. Z dobljeno maso napolnimo omlete.